неділю, 28 листопада 2021 р.

Поради батькам «Як допомогти дитині виконувати домашні завдання»

1. Забезпечте дитині сприятливі умови та надайте необхідні матеріали. При цьому слід звернути увагу на таке:

- якщо у вас двоє чи більше дітей-школярів, визначте персональний простір для кожної дитини;

-  10 хвилин до початку занять треба провітрити кімнату;

- руки дитини мають бути чистими;

- світло на робочу поверхню має падати зліва.

2. Обов’язково треба навчити дітей тайм-менеджменту – вмінню правильно розпоряджатися своїм часом. Навчити дитину користуватися годинником. Показати, як за годинником робити перерви (10 – 15 хв) для активного вiдпочинку i знову сiдати до роботи. Усе це дитина має виконувати незалежно вiд того, можете ви їй придiлити увагу чи нi.

3. Створіть раціональний графік, який передбачає адекватне співвідношення часу на навчання та дозвілля дитини. Найголовніше – це встановити режим, який буде індивідуально підходити вашій дитині та враховувати всі її потреби.

Обов’язково треба врахувати:

- Домашні завдання краще виконувати вдень, після прогулянки, коли дитина добре відпочила після школи і ще не встигла втомитися від ігор. Не чекати вечора. Починати виконувати завдання можна вже через 1,5 – 2 години пiсля шкiльних занять. Оптимальний час – з 15.00 до 17.00.

- Привчати дитину сiдати до роботи без нагадувань.

- Зробіть час виконання домашніх завдань вільним від високих технологій. Час, відведений на виконання домашніх завдань, не повинен нічим уриватися.

- Учіть вашу дитину не відволікатися під час виконання уроків. Якщо вона відволікається, спокійно нагадайте їй про час, відведений на виконання уроків.

4. Навчіть дитину спочатку складати орiєнтовний план майбутнiх дiй, радитися з вами та обговорювати, як виконати завдання, а потiм самостiйно братися до роботи.

Щоб знати, з яких завдань краще починати – легких чи важких, треба поспостерігати, як дитина включається в роботу і як швидко стомлюється. Якщо вона починає працювати зразу і без затруднень, але підйом швидко змінюється спадом, порадьте починати із важчих завдань. Якщо спочатку працює повільно, але ефективність роботи поступово наростає, можна починати із легких уроків.

5. Якщо дитина не хоче виконувати домашнє завдання, ознайомте її з перевагами й недоліками невиконання домашніх завдань. Розкажіть, як виконання домашніх завдань допоможе їй досягти успіху у школі. Зміцнюйте в неї віру у власні сили. Постарайтеся навіювати дитині, що уроки – це її справа, бо вчиться вона не для мами з татом і не для бабусі з дідусем.

6. Вам не слід сидіти поряд з дитиною увесь час, поки вона робить уроки. Навчіть дитину звертатися по допомогу у разі виникнення  конкретних питань. Основним має бути усвідомлення дитиною, що вона може працювати самостійно і впоратися зі своїми труднощами.

Не слід купувати різні книжки з готовими домашніми завданнями. Це гальмує розвиток дітей, їх пізнавальну активність.

7. Не заставляйте дитину переписувати домашнє завдання кілька разів. Це підірве ваш авторитет та інтерес до школи і навчання. Запам’ятайте: головна батьківська чеснота – терпіння.

8. Не слід дозволяти дитині сидіти за уроками безперервно. Необхідні перерви в роботі, зміна виду діяльності (з інтелектуальною на фізичну і навпаки), тому під час занять через 20-25 хвилин необхідно робити перерву. Якщо ви відмітили, що дитина почала часто відволікатися, дайте їй відпочити раніше запланованого часу.

9. Регулярно перевіряйте роботу – це дуже важливо. Така поведінка дорослих породжує у дитини відчуття завершеності роботи. Ознака доброзичливої уваги батьків формує почуття безпеки і упевненості, що завдання виконані без помилок.

Спочатку перевіряйте те, що виконано правильно. А відносно завдань, в яких припустилися помилки, скажіть дитині: «Я думаю, що якщо ти ще раз перевіриш цей приклад, то у тебе може вийти  інша відповідь». Це спонукає її повернутися до завдання без відрази і почуття безсилля. Навіть, якщо є помилки, знайдіть можливість похвалити дитину за затрачені зусилля.

Перевiряти – не значить «робити замiсть»: нiколи не пiдказуйте дитинi готових рiшень.

Виховуйте у дитини самоконтроль, самоаналiз та самооцiнювання. Найпростiший спосiб – порiвняння сьогоднiшнього рiвня виконання з учорашнiм.

10. Ніколи не карайте за погано виконані завдання. Не кричіть, не позбавляйте солодкого або прогулянок. Коли вам хочеться насварити дитину, згадайте себе в її віці.

11. Постійно вимагайте від дитини, щоб вона прибирала своє робоче місце після виконання завдань.

 

Якщо регулярно дотримуватися цих правил, то діти звикають до обов’язку «вчити уроки», а в школі почуваються спокійно й упевнено. 

Немає коментарів:

Дописати коментар